субота, 14. август 2010.

Неизабране судије у СНС - luupa.com

Више од половине судија и тужилаца који нису прошли избор за носиоце правосудних функција прикључило се Српској напредној странци, рекао Владимир Цвијан. Министарка правде сумња у ту информацију, али додаје да, уколико је тачно, доказује да је реформа правосуђа била неопходна.

Неизабране судије у СНС-у

Од више од 1.000 судија које нису прошле реизбор, њих око 650 учланило се у Српску напредну странку, изјавио је функционер те странке Владимир Цвијан.
Цвијан је четворо неизабраних судија представио на конференцији за новинаре, као нове чланове те странке.

Функционер напредњака истакао је да више од 1.000 судија није прошло реизбор, а да су већина оних који јесу прошли "чланови Демократске странке или су морали да се учлане у ДС, како би били изабрани".

"Ми на ове људе (неизабране судије) рачунамо зато што су стручни, зато што имају много искуства и зато што сама чињеница да се нису свидели Бошку Ристићу, Нати Месаровић и Снежани Маловић значи да су јако добри људи", рекао је Цвијан.



Финкционер СНС-а рекао је да је стање у правосуђу данас "сто пута горе него у Милошевићево време, јер су само Маловићева, Ристић и Месаровићева елиминисали преко 1.000 људи".

На питање новинара о доказима о којима је, пре неколико месеци, говорио у јавности, а који су се односили на незаконитости у процесу реизбора судија, Цвијан је одговорио да их је, заједно са снимком разговора са Месаровићевом, предао надлежним органима, али да га, још увек, нико није звао због тога и да се поводом тога "ништа не дешава".

Нови чланови – некадашњи председници Општинског суда у Лебану и Окружног суда у Лесковцу, Светомир Цветковић и Јовица Илић, некадашњи судија у Лесковцу Никола Пешић и бивши заменик председника Окружног суда у Ваљеву Митар Дјенешић, изјавили су да им није јасно зашто нису прошли реизбор, али да претпостављају да је зато што нису "били по вољи" врху правосуђа у Србији и што нису хтели да "играју по њиховим правилима".

У СНС-у су се, према речима Пешића, ангажовали зато што су убеђени да је то једина политичка снага која ће се борити за "поновну изградњу разорених институција" и за "поновно враћање достојанства овој држави".

"Најмањи ми је проблем што нисам изабран. Мени је мука од тога када видим какви медиокритети су изабрани и ко води судство", рекао је Пешић.

Он је као разлог за свој неизбор навео то што није хтео да "послуша градоначелника Лесковца и челника ДС-а у том граду, који му је поручио да неће бити изабран, зато што не жели да сарађује у изборном спору о четири мандата у локалној скупштини".

Бољевић: Погрешан потез

Председница Високог савета судства Ната Месаровић није желела да коментарише тврдње напредњака. "Не бавим се политиком и не желим да коментаришем такве политичке изјаве" рекла је Месаровићева.

Председница Друштва судија Србије Драгана Бољевић изјавила је да су неизабране судије направиле "погрешан потез", уколико је тачно да је већина приступила Српској напредној странци.

"Не верујем да је више од половине судија који нису реизабрани прешло у Српску напредну странку. Запрепашћена сам тим податком и заиста не верујем. Судијама је забрањено да се баве политичком активношћу", рекла је Бољевићева.

То је поткрепила ставом да она и неизабране судије сматра судијама.

Председница Друштва судија Србије рекла је да би њихово приступање опозиционој Српској напредној странци "могло бити аргумент" да они не буду враћени на посао, мада, како је казала, сумња да би они уопште поново били изабрани.

Она је навела да би евентуални мотиви за политичко ангажовање у СНС-у могли да буду немоћ и револтираност због онога што им се десило "у децембарском удару против правосуђа, о чему и Европска комисија и све друге међународне институције и организације говоре".

Други мотив би, према њеним речима, могао да буде тај што су се уверили да "државне институције не функционишу и да оне институције које би требало да воде највише рачуна о томе, а то су Уставни суд, Високи савет судства и Државно веће тужилаца, поступају под страшним политичким утицајем".

"Они не верују у функционисање државних институција и верују да једино могу кроз ванинституционално ангажовање, као што су политичке странке, нешто да добију", рекла је Драгана Бољевић.

Нема коментара:

Постави коментар